Chleb żytnio - orkiszowy

S K Ł A D N I K I :

S k ł a d n i ki I dzień:

* 250 g mąki żytniej razowej typ 2000
* 250 ml wody (przegotowanej, odstanej)
* 5 łyżek zakwasu żytniego
* szklana misa
* drewniana łyżka

S k ł a d n i k i II dzień:

* 250 g orkiszowej białej
* 50 g orkiszowej chlebowej
* 300 ml wody (przegotowanej, odstanej, wymieszanej z 1,5 łyżki miodu)
* 1 łyżka soli
* dodatki (opcjonalnie) : 1 łyżka nasion słonecznika, 1 łyżka pestek dyni, 1 łyżka sezamu
* składniki do przyzdobienia chlebka: 1 łyżeczka czarnego sezamu, 1 łyżka nasion słonecznika, 1 łyżka mieszanego sezamu
*tortownica o średnicy 20 cm


W Y K O N A N I E:

W y k o n a n i e I dzień:

1. Mieszam składniki na jednolitą masę (gdy jest zbyt gęsta dodaję wody, gdy jest zbyt rzadka dodaję mąki), po czym odkładam z masy 5 łyżek do szklanego słoiczka, i przykrywam go ściereczką i obejmuję gumką i daję do lodówki (to jest zakwas na kolejny chleb).
2. Pozostałą masę w szklanej misie przykrywam bawełnianą ściereczką i odkładam do niewłączonego piekarnika na noc (do wyrośnięcia).

W y k o n a n i e II dzień:

1. Do masy odłożonej w misie z dnia poprzedniego, dodaję składniki z dnia drugiego i mieszam na jednolita masę chlebową.
2. Mód uprzednio rozpuszczam w ciepłej wodzie i po jego rozpuszczeniu dołączam do pozostałej ilości (letniej) wody, tak by masa miała odpowiednio gęstą konsystencję (czyli żeby masa chlebowa była gęsta, ale na tyle, żeby można było ją mieszać w misie).
3. Następnie przekładam masę chlebową do tortownicy wyłożonej papierem nieprzywierającym (ja stosuję Jan Niezbędny) i posypuję nasionami słonecznika i sezamu po wierzchu, delikatnie wklepując, by osadziły się w chlebie. 4. Tak przygotowany chleb daję na kilka godzin do niewłączonego piekarnika i kiedy urośnie w swojej objętości włączam piekarnik i piekę 60 minut w temperaturze 200 stopni.


Smacznego :)