Okrągłe chlebki żytnio - jęczmienno - orkiszowe

S K Ł A D N I K I:

S k ł a d n i ki I dzień:

* 150 g mąki żytniej razowej typ 2000
* 150 ml wody (przegotowanej, odstanej)
* 3 łyżki zakwasu żytniego
* 1 forma do muffinek na 6 sztuk
* misa szklana
* łyżka drewniana
S k ł a d n i k i II dzień:

* 100 g mąki jęczmiennej
* 50 g mąki orkiszowej chlebowej
* 150 wody (przegotowanej, odstanej) wymieszanej z 1,5 łyżki miodu (nowość !!)
* 1/3 łyżki soli
* dodatki (opcjonalnie): 1 łyżka orzechów (pokrojonych na mniejsze kawałki), 1 łyżka nasion słonecznika, 1 łyżka śliwek suszonych (pokrojonych w paseczki)W Y K O N A N I E:

W y k o n a n i e I dzień:

1. Mieszam składniki na jednolitą masę (gdy jest zbyt gęsta dodaję wody, gdy jest zbyt rzadka dodaję mąki), po czym odkładam z masy 5 łyżek do szklanego słoiczka, i przykrywam go ściereczką i obejmuję gumką i daję do lodówki (to jest zakwas na kolejny chleb).
2. Pozostałą masę przykrywam papierowym ręcznikiem i odkładam do niewłączonego piekarnika na noc (do wyrośnięcia).

W y k o n a n i e II dzień:

1. Do masy odłożonej w misie z dnia poprzedniego, dodaję składniki z dnia drugiego i mieszam na jednolita masę chlebową.
2. Mód uprzednio rozpuszczam w ciepłej wodzie i po jego rozpuszczeniu dołączam do pozostałej ilości (letniej) wody, tak by masa miała odpowiednio gęstą konsystecję (czyli żeby masa chlebowa była gęsta, ale na tyle, żeby można było ją mieszać w misie).
3. Następnie przekładam masę chlebową do formy na muffinki, wyłożonej papierem nieprzywierającym (ja stosuję Jan Niezbędny) i posypuję mąką po wierzchu (u mnie mąka jęczmienna), delikatnie wklepując, by osadziła się w małych chlebkach.
4. Tak przygotowane chlebki daję na kilka godzin do niewłączonego piekarnika i kiedy urosną w swojej objętości włącząm piekarnik i piekę 60 minut w temperaturze 200 stopni.

Smacznego :)