Bigos

120 minut + 2 godziny moczenia grzybów

10 - 12 porcjiSkładniki :

* ½ kg świeżej, białej kapusty
* ½ kg kiszonej kapusty
* 300 g mięsa wieprzowego
* 40 g suszonych grzybów
* 200 g kiełbasy
* 150 g boczku
* 1 cebula
* 100 g suszonych, wędzonych śliwek
* 2 ziarna ziela angielskiego
* 5 ziaren pieprzu czarnego
* 2 liście laurowe
* 2 nasiona jałowca
* 2 goździki
* sól do smaku
* olej do smażenia


Wykonanie:

1. Grzyby przełożyć do niedużego garnka i zalać 500 ml zimnej wody. Pozostawić na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.

2. Na drugi dzień, namoczone grzyby ugotować w tej samej wodzie, w której się moczyły, aż będą miękkie. (Czas gotowania wynosi ok. 30 minut).

3. Grzyby osączyć i pokroić w paski.
Wywar z grzybów należy zachować!

4. Kapustę kiszoną wypłukać (ale tylko, jeśli jest bardzo kwaśna), osączyć, pokroić drobno i przełożyć do garnka. Zalać małą ilością wrzącej wody (tyle, aby woda pokryła kapustę) i gotować do miękkości pod przykryciem (ok. 1 godziny).

5. Kapustę białą oczyścić z zewnętrznych liści, poszatkować, zalać małą ilością wrzącej wody (tyle, aby woda pokryła kapustę). Posolić 1 łyżeczką soli i gotować do miękkości (ok. 30 minut).

6. Ugotowane kapusty odcedzić i połączyć w jednym garnku. Dodać pokrojone grzyby i wywar grzybny oraz przyprawy: ziele angielskie, pieprz, liście laurowe, nasiona jałowca i goździki.

7. Mięso pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju na złoty kolor. Posolić.

8. Osobno usmażyć pokrojoną w kostkę cebulę z pokrojonym w kostkę boczkiem i kiełbasą. (Kiełbasę obrać ze skóry). Dodać do kapusty razem z mięsem. Dodać pokrojone w paski śliwki. Garnek przykryć, pozostawiając małą szczelinę i gotować co najmniej 1 godzinę.

9. Bigos po ugotowaniu przyprawić ewentualnie do smaku solą i pieprzem, pozostawić do ostygnięcia, a następnie odstawić w chłodne miejsce.

10. Przez kolejne 2- 3 dni bigos należy zagotować, pogotować przez kilka minut, jeśli byłoby za dużo płynu to go odparować i ponownie schłodzić. Bigos z czasem przechodzi smakiem i nabiera aromatu.

11. Na trzeci dzień bigos jest gotowy do spożycia. Można go również zamrozić lub gorący przełożyć do słoików, zakręcić, pozostawić do ostygnięcia, wstawić do lodówki i spożyć do 2 tygodni.

Smacznego :)