30 minut przyrządzania dania + 2 godziny gotowania fasoli + noc moczenia fasoli
6 - 8 porcji
Składniki na zupę : * 400 g fasoli czerwonej, nie moczonej wcześniej * 75 g boczku wędzonego * kilka średnich ziemniaków (+ woda z ugotowanych ziemniaków) * Przyprawy: sól do smaku * Składniki na zasmażkę: * 1,5 łyżki masła klarowanego (lub zwykłego) * 1,5 łyżki mąki pszennej
Wykonanie:
1. Fasolę przekładamy do większego garnka, zalewamy zimną, bieżącą wodą i zostawiamy na noc do napęcznienia / namoczenia. Wody powinno być około 2 razy tyle, co fasoli.
2. Na drugi dzień rano odlewamy wodę z fasoli (zapobiegnie to gromadzeniu się dużej ilości gazów w jamie brzusznej :) i nalewamy świeżą wodę (około 1,5 litra więcej niż do zanurzenia samej fasoli, bo częściowo ona podczas gotowania wyparuje). Tak przygotowaną fasolę gotujemy na średnim ogniu do miękkości (jest to około 1,5 - 2 godzin).
3. Kilka ziemniaków obieramy ze skórki, myjemy pod bieżącą wodą i kroimy w niedużą kosteczkę. Następnie przekładamy ziemniaki do niewielkiego garnka, zalewamy wodą (tak żeby było około 1,5 szklanki wody więcej niż na samo przykrycie ziemniaków - będzie jeszcze ta woda nam potrzebna) i gotujemy do miękkości.
4. Na patelnię z 1/2 łyżeczki masła klarowanego (można zastąpić olejem do smażenia - 1/2 łyżeczki), przekładamy pokrojony w drobną kosteczkę boczek surowy, wędzony i smażymy do lekkiego zarumienienia.
5. Kiedy fasola jest już miękka, dodajemy do garnka z nią podsmażony boczek
oraz ugotowane ziemniaki (bez wody, ale wodę z nich zachowujemy) i mieszamy całość.
Jeśli dużo wody wyparowało i zupa jest zbyt gęsta można dodać wody z ugotowanych ziemniaków. 6. Czas na zasmażkę: masło i mąkę na małym ogniu podpiekamy na gęstą, lekko płynną konsystencję i podsmażamy do uzyskania lekko złotego koloru (odrobinę bardziej w kierunku złotego niż na zdjęciu).
7. Patelnię zdejmujemy z płyty grzewczej i do patelni z gotową zasmażką powoli, stopniowo dodajemy 1 małą chochelkę gorącej zupy, mieszamy dokładnie, następnie dodajemy kolejną chochelkę zupy i tak około 3-4 razy, po czym całą zawartość patelni przekładamy do garnka z zupą i ciągle mieszając doprowadzamy do zagotowania zupy. Kiedy zupa zgęstnieje, a zasmażka jest zwarta ze zupą w jednolitą całość danie jest gotowe. Na koniec można posolić do smaku.
Smacznego :)